Paski THYMOVAR® z 15 g tymolu

Dobrze tolerowane przez pszczoły i królową i gwarantujące łatwą i długotrwałą ochronę.

THYMOVAR® najlepiej jest stosować po dokonaniu zbioru miodu. Zabieg jest bezpieczny, dobrze przyjmowany przez pszczoły i polecany po krótkich zabiegach z użyciem kwasów organicznych w celu zapewnienia długotrwałej ochrony przed nawrotem szkodników.
Wygoda i bezpieczeństwo stosowania w rojach i ulach odkładowych.

Stosowanie

Wyjmij ramki z miodem dla jego pozyskania. Podaj pszczołom ilość pokarmu wystarczającą na 4 tygodnie. Dla ułatwienia rozmieszczenia paski THYMOVAR® można przeciąć lub przerwać na dwie części. Najlepsze efekty odnotowuje się w temperaturze od 20 °C do 25 °C i w odległości pasków od komórek wylęgowych od 4 do 10 cm. Jeśli na pierwsze 3 dni zabiegu prognozowana jest temperatura powyżej 30 °C zacznij od niewielkiej dawki produktu i uzupełnij ją w okresie od trzech dni do tygodnia. Zadbaj o przestrzeń na wysokości 1-2 cm nad paskami dla umożliwienia skutecznego parowania aktywnego tymolu. Po 3-4 tygodniach usuń zużyte paski. Drugi zabieg można zacząć po tygodniowej przerwie na uzupełnienie pokarmu.

Profil zabiegu

Tymol działa z opóźnieniem, w związku z czym szczyt skuteczności eliminacji Varroa można zaobserwować po dwóch dniach od jego zastosowania. Z uwagi na długi czas trwania zabiegu roztocza ukrywające się w zamkniętych komórkach zostaną poddane oddziaływaniu oparów tymolu tuż po pojawieniu się na nowo wyklutych pszczołach. Skuteczność parowania gwarantuje podwyższona temperatura nad komórkami wylęgowymi. W chwili, w której parowanie stanie się zbyt intensywne, pszczoły wycofają się z pasków, co może prowadzić w upalne dni na początku zabiegu do gromadzenia się dużych ilości pszczół u wejścia do ula. Pszczoły będą się starały usunąć paski skubiąc zużytą gąbkę. W niektórych przypadkach dla ograniczenia parowania paski zostaną częściowo pokryte propolisem.

Scroll to Top