Nowoczesne zamgławianie na RAZ DWA TRZY, czyli jak zmniejszyć liczbę zabiegów, utrzymując ich wysoką skuteczność

Czasami proste pytanie, które Cię zaskoczy, potrafi zainspirować do działania. Brzmiało ono – Biox-M zdał egzamin, ale chciałbym robić mniej zabiegów, utrzymać wysoką skuteczność olejku mentolowego i wydłużyć interwały pomiędzy zabiegami. Czy to możliwe i jak tego dokonać? Oczywiście, brzmi to jak mało realne życzenie i wynika z tego, że samo przygotowanie do zabiegu zamgławiania, aplikacja i kontrola całego procesu są złożone, pracochłonne i zajmują nierzadko cały dzień pracy. Nie ma więc nic bardziej satysfakcjonującego, jeśli po kreatywnej i ciężkiej pracy mamy prostą odpowiedź, która skrywa w sobie najlepsze rozwiązanie.
Biox-M potwierdził założenie poparte doświadczeniami, że wykorzystanie naturalnej substancji aktywnej może być bardzo skuteczne w ochronie ziemniaka i przetarł drogę dla zdrowej żywności w przechowalni. Co więcej, ku zaskoczeniu wielu rolników dzięki skutecznemu zwalczaniu i kontroli kiełków ziemniaka utrzymał wysoką jakość bulw do końca sezonu. Można osiągnąć taki rezultat na wiele sposobów, ale najprostszą odpowiedzią jest zarządzanie dawką w poniższym systemie:

RAZ DWA TRZY Biox-M,
Czyli 3 × 60 ml/t

obraz4

Elastyczne zastosowanie we wszystkich rodzajach magazynów.

Od samego początku etykieta i zalecenia stosowania Biox-M były elastyczne i dawały możliwość świadomego wyboru dawki olejku mentolowego i zwalczania nieco dłuższych kiełków niż tylko te do 5mm. Najczęściej stosowany był schemat 4 zabiegów, czyli 90-30-30-30 ml/t, czyli łączną dawkę preparatu 180 ml/t w sezonie. Fakt, że daje to 4-miesięczną ochronę ziemniaka, wystarczał, więc po co to zmieniać.
obraz5 obraz6
Okazuje się, że zmiana skrajnych dawek i ich optymalizacja do 60 ml/t może zrobić wyraźną różnicę. Wiedząc, że czas działania olejku mentolowego w zależności od podanej ilości to od 3 do 8 tygodni, opracowaliśmy nowy model zamgławiania Biox-M. Dzięki systemowi RAZ DWA TRZY, czyli 3 x 60 ml/t, zyskujemy wydłużenie interwału pomiędzy zabiegami oraz podnosimy i tak wysoką skuteczność preparatu przy jednoczesnym utrzymaniu łącznej dawki 180 ml/t. W prosty i przemyślany sposób możemy wykonać jeden zabieg mniej, zyskując ciągle ponad 4-miesięczną ochronę świeżości ziemniaka. Oszczędzamy również czas i pieniądze potrzebne na kolejne zamgławiania.
Zespół Andermatt Polska dokładnie tak wyobraża sobie dalszą współpracę z polskimi rolnikami. Szukanie odpowiedzi na trudne pytania, poszerzanie oferty dostępnych produktów oraz innowacyjne rozwiązania, takie jak Biox-M, które poparte są codziennym wsparciem zespołu specjalistów w aplikacji olejku mentolowego i ochronie ziemniaka w przechowalni.

obraz7

Życzymy wysokich plonów Zespół Andermatt Polska

Krystian Skrzypalik
Technical Advisor Potato
Krystian Rębisz
Managing Director

Share this article

Scroll to Top